Contact

DevOps,
Programista,
Architekt

zagadnienie,
które
powinno
być
dla
Was
znajome

ale
czy
na
pewno
tak
jest?

Niezależnie od tego, czy jesteś DevOps’em, Programistą, czy Architektem na pewno miałeś do czynienia z pracą z użyciem terminala.

Terminal to program, którego używamy do interakcji z daną powłoką. Dziś skupimy się na jednej, konkretnej powłoce, która nosi nazwę “Bash”.

Czy to pojęcie jest Wam znane? Jeżeli nie, spieszymy z wyjaśnieniem.💡  

Czym jest powłoka Bash?

Bash to jedna z najpopularniejszych powłok systemów uniksowych. Możemy ją też nazwać interpreterem poleceń. Zapewnia użytkownikowi możliwość interakcji z systemem operacyjnym i ułatwia wykonanie odpowiednich zadań.

Należy przede wszystkim pamiętać, że Bash jest pełnoprawnym językiem programowania. Pozwala nam na pracę w trybie konwersacyjnym i w trybie wsadowym.

Niesie ze sobą wiele możliwości – poniżej przedstawiamy niektóre z nich ⬇️: 

  • wykorzystywanie pętli 
  • budowanie zmiennych 
  • tworzenie funkcji
  • realizacja złożonych skryptów, które automatyzują nasze działania, co w efekcie ułatwia i usprawnia ich realizację. 

W naszych rekrutacjach często wprowadzamy kilka zagadnień dotyczących wspomnianej powłoki. Niestety często okazuje się, że kandydaci popełniają w tej kwestii wiele błędów, co przekłada się ostatecznie na relatywnie słaby wynik. Jedynie 8% kandydatów odpowiada poprawnie!

Dla odświeżenia wiedzy przypominamy więc podstawowe komendy, którymi możemy operować i są warte zapamiętania:

  • mkdir – komenda wykorzystywana do tworzenia katalogów
  • touch – polecenie, które zmienia datę modyfikacji wskazanego pliku bądź plików, tworzy także puste pliki jeżeli jeszcze nie istnieją
  • rm – kasuje wskazane pliki bądź katalogi (przy zastosowaniu wzorca * bądź flagi -r, która rekurencyjnie usunie również katalogi).

Uwaga! Większość poleceń powłoki bash akceptuje wildcardy, dzięki którym możemy wykonywać operacje na zbiorach plików i katalogów pasujących do wzorca.