Contact

Hibarnate

konfigurowanie
w
XML,
czy
w
klasie?
Co
jest
lepszym
rozwiązaniem?

Hibarnate – konfigurowanie w XML, czy w klasie? Jak myślicie, co jest lepszym rozwiązaniem?

Chcielibyśmy dziś z Wami poruszyć temat sposobów na konfigurację Hibernate, a także jakie wiążą się z nimi wady i zalety.

Istnieje kilka możliwości na konfigurację Hibernate, zwłaszcza jeżeli mówimy o połączeniach z bazami danych. Konfiguracja może się odbywać w klasie lub za pomocą zewnętrznych plików XML.

Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje korzyści i ograniczenia.

Zaczynając od plików XML – pliki nie narzucają konieczności kompilowania kodu w przypadku zmiany konfiguracji, co pozwala nam na edycję pliku nawet przy wdrożonej aplikacji.

Z drugiej strony przechodząc jednak do konfiguracji w klasie – uzyskujemy szybką możliwość na zmianę konfiguracji. Jest to jednak dobre rozwiązanie jedynie w przypadku małych aplikacji. W tym przypadku w celu zmiany konfiguracji musimy za każdym razem kompilować całą aplikację.

Warto zwrócić uwagę również na jakże istotną kwestię bezpieczeństwa.

Konfiguracja przy użyciu pliku XML zapewnia bezpieczne przechowywanie haseł, podczas gdy konfiguracja w klasie bywa niebezpieczna ze względu na łatwy dostęp do danych o charakterze wrażliwym.

Nasz wybór co do konfiguracji powinien być więc uzależniony od tego co chcemy zrobić i na jakim efekcie nam zależy. Konfiguracja w klasie znajduje zastosowanie jeżeli mówimy na przykład o małej aplikacji do szybkich testów, natomiast w przypadku systemów produkcyjnych lepszym rozwiązaniem byłaby konfiguracja przy użyciu pliku XML.

Pytania dotyczące konfiguracji Hibernate sprawiają częste problemy w trakcie rekrutacji. Warto powtórzyć ten materiał i być wśród 6% kandydatów, którzy radzą sobie z takimi zadaniami.