Contact

Mechanizm,
który
rozwiązuje
wiele
problemów,
ale
tylko
niewielu
zna
motywację
stojącą
za
jego
wprowadzeniem
i
możliwości,
które
oferuje?

React 16.8 wprowadził kilka kluczowych mechanizmów, które usprawniają pracę z dużymi komponentami. Jednym z bardzo ciekawych dodatków, sprawiających częste problemy w trakcie rekrutacji są „hooki”.

Zacznijmy więc od zdefiniowania ich przydatności podczas pracy 👉

Hooki rozwiązują wiele problemów i trudności z jakimi można było się spotkać w trakcie rozwoju i utrzymywania dużych komponentów.

Przede wszystkim pozwalają na wydzielenie logiki związanej ze stanem z komponentu i jej współdzielenie, bez konieczności zmiany hierarchii komponentów. Dzięki temu możemy uniknąć „piekła” komponentów opakowujących (tzw. “wrapper components”).

Co więcej, umożliwiają również dzielenie komponentów na mniejsze funkcje, które możemy określić jako dużo łatwiejsze do zrozumienia, utrzymywania i testowania.

import React, { useState } from ‘react’;

function Example() {

  // Zadeklaruj nową zmienną stanu, którą nazwiemy „count”

  const [count, setCount] = useState(0);

  return (

    <div>

      <p>Naciśnięto {count} razy</p>

      <button onClick={() => setCount(count + 1)}>

        Naciśnij mnie

      </button>

    </div>

  );

}

Jeśli chcesz szczegółowo poznać motywację stojącą za wprowadzeniem hooków, koniecznie zapoznaj się z rekomendowanym przez nas materiałem zaprezentowanym na konferencji React Conf 2018 – React Today and Tomorrow and 90% Cleaner React With Hooks

Uwierzycie, że do tej pory tylko 7% Deweloperów potrafiło prawidłowo wskazać główną motywację stojącą za wprowadzeniem tego mechanizmu do React’a? 😱

Wiemy jednak, że po przeczytaniu tego posta statystyki liczby poprawnej odpowiedzi wzrosną!